Poradnik dla rodzica – A1Karting

Zbigniew Szwagierczak

Tak zaczynali mistrzowie kierownicy!

Kuźnia młodych talentów. Poradnik dla rodzica przyszłego kierowcy wyścigowego.

Poleca Zbigniew Szwagierczak – polski kierowca wyścigowy, który wywalczył 19 tytułów Mistrza i Wicemistrza Polski w wyścigach płaskich, górskich i rajdach samochodowych. Startował w krajowych i zagranicznych zespołach fabrycznych.

Czy wiesz, że najlepsi kierowcy wyścigowi zaczynali swoją przygodę właśnie od kartingu?

Robert Kubica mając tylko 4 lata trenował już na gokarcie. Aby dać szansę dziecku na zdobycie mistrzowskich tytułów w dorosłym życiu, należy jak najwcześniej rozpocząć treningi kartingowe.

Gdzie trenować?

W Warszawie mamy do dyspozycji 2 dobre tory kartingowe: A1Karting to całoroczny obiekt halowy, ogrzewany zimą i klimatyzowany oraz wentylowany latem. Dzięki temu otrzymujemy całoroczne warunki do treningów. Drugim obiektem jest Kartingowy Narodowy na PGE Narodowym – to tor, który funkcjonuje od wiosny do jesieni. Dzięki asfaltowej nawierzchni oraz zmieniającym się warunkom pogodowym, po raz pierwszy w Warszawie mamy możliwość treningów w warunkach zbliżonych do torów wyczynowych, na suchej i mokrej nawierzchni oraz w zmiennej temperaturze asfaltu.

Krok 1 – Jazdy indywidualne. Sprawdź, czy dziecko złapie bakcyla

Już od 5 roku życia dzieci trenować mogą na torze A1Karting na warszawskiej Pradze Północ. Ze względów bezpieczeństwa, jazdy dla maluchów odbywają się pod opieką instruktora w wyznaczonych godzinach. Dzieci od ok. 8 roku życia trenować mogą również na Kartingowym Narodowym.

Krok 2 – Szkolenie z instruktorem. Zaczynamy pierwsze treningu

Instruktor toru układa indywidualny plan treningu dla dziecka. W ramach zajęć z trenerem dziecko trenuje również jazdę razem z instruktorem – na gokarcie podwójnym.

Krok 3 – Szkoła Gokartowa A1Karting i Kartingowy Narodowy

Zaczynamy naukę w prawdziwej Sekcji Kartingowej!

To największa Szkoła w Polsce. Prowadzi specjalistyczny program nauczania. Zajęcia odbywają się regularnie raz w tygodniu na obu torach rotacyjnie, dzięki czemu szkolenia organizowane są w różnych warunkach, a dzieci mają okazję już trenować również na asfaltowej nawierzchni. Podstawowe elementy programu zajęć, to: bezpieczeństwo, prawa fizyki w gokarcie, płynność ruchów, tor jazdy i jego rodzaje w zależności od różnych czynników atmosferycznych, przyśpieszanie i hamowanie, zakręty, nawroty, szykany, wyprzedzanie, przepuszczanie oraz jazda defensywna, psychika u kierowcy oraz jej kontrola podczas różnych typów wyścigów, ustawienie gokarta pod własny styl jazdy, prawdziwe wyścigi i rywalizacja z rówieśnikami. Szkoła Gokartowa to również zajęcia z psychologiem sportowym i dietetykiem. W ramach zajęć dzieci podzielone są na małe 5-7 osobowe grupy pod względem wieku i stopnia zaawansowania.

Krok 4 – CRG Racing Driver Program (CRG RDP) – Team zawodników profesjonalnych

Czas usiąść za kierownicą gokarta wyczynowego i ścigać się w Mistrzostwach!

Stawiamy „pierwsze kroki” i uczymy się startując przed profesjonalnymi zawodnikami w kraju! W tym czasie do startów w zawodach przygotowuje nas profesjonalny Team i Fundacja CRG Racing Driver Program, który współpracuje z najlepszymi mechanikami i instruktorami w kraju, mi.n z Mistrzami kartingu: Łukaszem Bartoszukiem i Sewerynem Szczepanikiem.

Poznajemy polskie tory wyczynowe i Mistrzów kartingu

Po zdaniu egzaminu na państwową licencję kartingową, do którego przygotowują instruktorzy CRG RDP, mali zawodnicy zaczynają startować w zawodach organizowanych na torach wyczynowych, takich jak tor w Poznaniu. W zawodach biorą udział dzieci od 8 roku życia.

Ścigamy się na torach europejskich

Kolejnym krokiem rozwoju są starty na torach europejskich w ramach Mistrzostw Europy. W przerwach między zawodami, intensywnie trenujemy na polskich i zagranicznych torach. Zimą dzieci wyjeżdżają na tory zlokalizowane w cieplejszych rejonach Europy, m.in. do Portugalii, Włoch czy Hiszpanii.
Treningi urozmaicane są kartingowymi koloniami i półkoloniami, które organizowane są przez CRG RDP. Już w sierpniu organizowany jest obóz szkoleniowo-kondycyjny, na którym będę prowadził treningi.

Sponsorzy

Aby pomóc zawodnikom, powstała Fundacja Racing Driver Program, której celem jest pozyskiwanie Sponsorów dla młodych kierowców kartingowych.

Co dalej? Treningi i starty zagraniczne, wielka kariera wyścigowa?

Karting może być dla dziecka zabawą, hobby lub też sposobem na życie.

Czy wiesz, że karting uczy?

Uczy nie tylko zasad jazdy, ale ćwiczy również refleks, koordynację ruchów i dyscyplinę. Rozwija takie cechy jak wytrwałość, konsekwencja w dążeniu do celu oraz pokorę.

Największa w Polsce Szkoła Gokartowa dla dzieci (kliknij)
Profesjonalny Team zawodników CRG Racing Driver Program www.driverprogram.pl
Fundacja kartingowa Racing Driver Program www.driverprogram.pl